Co potřebují spolky a komunity ke svému rozvoji?

Stabilní tým, generační obměnu, zázemí. To jsou nejčastější jmenovatelé vizí spolků z území Místní akční skupiny, které jejich zástupci definovali při společném setkání.

Před jednáním pracovní skupiny dostal zástupce každého spolku dvě otázky:

Jaký je účel/cíl vašeho spolku? 

Jaká akce nebo aktivita vašeho spolku byla/je nejúspěšnější?

Na základě těchto otázek zástupci jednotlivých spolků a neformálních skupin představili svůj spolek a činnost a diskuse pomalu přesouvala k vizím spolků a k tomu, co pro svoji činnost potřebují, aby svoji předsatvu úspěšně naplnili. Zatímco v předchozích letech bylo tím hlavním budování a vybavení zázemí pro spolkovou, sportovní a komunitní činnost, dnes si zástupci čím dál víc uvědomují, že potřebují obměnit a omladit svoji členskou základnu a rozvíjet aktivity tak, aby přitáhli mladou generaci, které chtějí svoje znalosti, organizační schopnosti a úspěšné spolky předat. 

Společně jsme diskutovali o podpoře spolků a neformálních skupin, která již ze strany Místní akční skupiny existuje a pokusili se definovat, jakou další podporu spolky potřebují pro svoji činnost a nakolik se cíle spolků potkávají s cíli MASky. Také jsme se účastníkům pokusili představit výstupy z pracovní skupiny Mládež a volný čas tak, aby to pro přemýšlení o jejich činnosti pomohlo a uvědomili si rozdílnost potřeb mladé a střední generace.

Tým Místní akční skupiny potěšilo, že mezi tradičními spolky  máme nově vzniklé spolky a neorganizované skupiny, které na hlaním rozvoj činností teprve pracují. Jako další krok si skupina naplánovala vzdělávání v oblasti práce s komunitou nebo fundraising pro spolky.

Odkaz na zápis z jednání zde 


Autor fotografií: Michal Arnošt

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace