Francouzská inspirace z první vzdělávací cesty

Náš nový mezinárodní projekt Our Reconnected Seniors úspěšně odstartoval první v řadě čtyř studijních návštěv. Hlavním tématem jsou digitální nástroje a jak jejich pomocí zapojit seniory zpět do společnosti po pandemii coronaviru.

Pětidenní program se nesl ve znamení inspirace v sociálních službách pro seniory ve venkovském území. Francouzští partneři nám představili pilotní projekt s názvem Rurals Families, který testují ve svém území. Jeho smyslem je poskytovat služby seniorům takovým způsobem, který by je vrátil do hry se vším všudy. Nejedná se tedy o pouhou donášku nákupu, ale o asistenci při nákupu tak, aby si klient mohl sám vybrat a "osahat" a vybrat zboží nejen z kategorie potravin. Pravidelně je v nabídce doprovod do specializovaného obchodu s elektronikou, oblečením a obuví či knihami. Jednou týdně nabízí klientům dovoz do kavárny ve městě tak, aby senioři izolovaní ve svých bytech či domech pocítili skutečný okolní život, dokázali si vybrat a objednat kávu a byli součástí okolního rušného života. Jednou za měsíc je v nabídce výlet dle výběru: do muzea, na výstavu, do divadla, za historií... Nic závratného dalo by se říci. Nicméně nám to přemýšlení o skutečné izolaci přišlo skvělé. Myšlenka, že imobilním lidem stačí přivést nákup sama o sobě řeší jen základní potřebu, nikoli celistvý a lidský přístup.

Podobně jsou zaměstnanci služby donášky obědů pečlivě vybírání a trénováni ve speciální dovednosti: rozpoznat za krátký okamžik, kdy dochází k předávání kastrůlků, zda dotyčný člověk netrpí, zda se u něj nerozbíhá duševní onemocnění, zda jeho izolace nepřekročila únosnou míru. Protože právě ti, co kromě donášky obědů nic nepotřebují, jsou ti nejzranitelnější a nejizolovanější.

Druhou nám velkou inspirací byla prezentace sociálního centra okresu Saint-Brieuc Aglomeration, který všechny svoje aktivity, které nabízí obcím a obyvatelům ve svém správním území, směřuje k jedinému cíli: aby obyvatelé mohli co nejdéle setrvat ve svých domovech. V nabídce aktivit tedy najdeme naučné procházky, které vedou k lokálnímu producentu potravin a zeleniny doplněné přednáškou o správné výživě v seniorském věku, cvičení na posilování pánevního dna u žen, jak levně a efektivně přebudovat svůj dům či byt na bezbariérový, nebo kde zažádat o finanční pomoc na bezbariérovou úpravu. Nadchly nás preventivní aktivity na každém tradičním místních festivalu či akci: meření tlaku a krevního cukru, informace o preventivních vyšetřeních rakoviny u mužů i žen, nabídka možností aktivního stárnutí. 

Jsme vděční za přílěžitost přinášet inspiraci do našeho území a za možnost strávit aktivně čas s klíčovými aktéry v sociální oblasti: se zástupci sociálních odborů měst Nepomuk, Spálené Poříčí a Blovice.


Autor fotografií: Michal Arnošt

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace