La délégation tchèque aneb MAS na studijní návštěvě v Bretani

Studijní návštěva Místní akční skupiny svatého Jana z Nepomuku v Bretani

Ve třetím květnovém týdnu vyrazila skupina členů a dalších aktérů z území Místní akční skupiny svatého Jana z Nepomuku na studijní návštěvu do francouzské Bretaně v rámci projektu "Rozvoj a zkvalitnění sociálních služeb prostřednictvím vzdělávání zastupitelů a poskytovatelů služeb", realizovaném za podpory programu Erasmus+. Program návštěvy navazoval na aktivity březnového českého týdne a naši účastníci společně s účastníky chorvatské Místní akční skupiny BURA měli možnost porovnat systém poskytování sociálních služeb ve francouzském venkovském regionu a u nás.

 

Přestože jsme nedošli k žádnému převratnému poznání ani neobjevili nové fascinující, nám doposud skryté způsoby poskytování služeb, jedno je zcela evidentní. Dovolím si to popsat slovy naší manažerky Kristýny Fantové: „Ty obce do toho více vstupují, jsou aktivnější“. Ano, obce opravdu do poskytování služeb zasahují mnohem více, poskytují aktérům v sociálních službách větší podporu. Zčásti proto, že poskytování služeb ve Francii má dlouholetou a silnou tradici, zčásti proto, že jsou k tomu tlačeny národní politikou a na náklady pro služby mají obce vyčleněno téměř polovinu svých výdajů. Nechci se zde pouštět do polemiky o tom, zda je to dobře nebo špatně. Pro nás a naše porovnání bylo důležité vidět obě strany mince. Tu naši českou, kdy naši poskytovatelé služeb většinu času tráví fundraisingem a finanční nejistota a s ní spojená nemožnost strategicky a dlouhodobě plánovat má značný vliv na kvalitu poskytování služeb zejména ve venkovských oblastech. Na té druhé, francouzské straně můžeme vidět, že poskytování služeb za každou cenu vede k jakémusi zkostnatění, neschopnosti hledat efektivnější či alternativnější řešení a decentralizaci. Nezbývá než hledat zlatou střední cestu, cestu rozumu a respektování potřeb lidí v rámci možností konkrétního území.

Náročný oficiální program byl excelentně doplňován kulturními a tradičními aspekty bretaňského života. Předsedovi naší MAS panu Jindřichu Jindřichovi a mně, jako koordinátorce projektu, se dostalo úžasné pocty, když jsme jako zahraniční hosté města Plaintel měli předat ceny vítězům koňské show. Krásně znějící francouzské „Félicitations“ jsme statečně trénovali do pozdních nočních hodin a nezbývá než doufat, že nám šťastný vítěz porozuměl.

Vřelé a osobní přijetí našich delegací francouzskou stranou způsobilo, že se nikomu z „La délégation tchèque“ zpět domů vůbec nechtělo a všichni se těšíme na v pořadí třetí studijní návštěvu v Chorvatsku.

Všem členům české výpravy patří vřelý dík za perfektní spolupráci a pozitivní atmosféru!

Zvláštní poděkování pak patří naší člence Marii Bílkové, díky jejímž intervencím a francouzskému šarmu jsme se v Bretani necítili jako hosté, ale jako členové rodiny a našemu členu panu Dušanu Skalovi, který naše zážitky, návštěvy a rozhovory trpělivě natáčel na svoji všudy přítomnou (a velmi těžkou) kameru.


Autor fotografií: Veronika Grossová

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace