Neboj se být jiný a jeď do Bretaně!

Opravdu, druhá část česko-francouzské výměny mládeže pokračovala v posledním dubnovém týdnu v Bretani, nejzápadnějším regionu Francie. Cesta z Paříže do Ploeuc L´Hermitage, kde se naše výměna odehrávala, vás vyjde časově i finančně mnohem hůř než cesta z Prahy do Paříže. Nicméně i o tom je Erasmus: poznávat kouty Evropy, kam by běžný turista nezavítal.

Během týdne jsme společně se žáky partnerské školy Collége saint Pierre pokračovali v diskusích o lidských právech a strachu z odlišností. Ústřední aktivitou bylo tentokrát nacvičit pod taktovkou charismatického divadelníka Christophera dramatickou scénku, odehrávající se v uprchlickém táboře. Během týdne měli účastníci možnost diskutovat s Marlyatou a Moumiatou, 14 a 15letými sestrami, které uprchly z africké Guinejské republiky do Francie, nejen kvůli nelidskému zacházení se ženami v jejich rodné zemi, ale třeba také ze strachu ze svého otce. Napínavý příběh a trochu vážné téma naší výměny jsme odlehčili sportovním odpolednem, orientačním během nebo šílenou jízdou na laně v lanovém parku.

Naše mladé účastníky jsme zavedli do místního teens klubu La Cabane (v překladu "chatrč"). Klub slouží pro všechny mladé, kteří hledají vhodné místo pro trávení volného času. Diskutovali jsme o tom, jak je skvělé mít volně k dispozici místo, kam mohou kdykoli přijít se svými kamarády. Prostor vybavený digitálními přístroji, připojení WIFI, kde mohou pracovat na svých úkolech, vymýšlet vlastní aktivity a projekty, nebo se jednoduše bavit.

Na konci výměny obdrželi mladí účastníci YouthPass, evropsky uznávaný certifikát o úspěšném absolvování projektu.

Projekt Osez Etre Differents je realizován v rámci programu Erasmus+.


Autor fotografií: Michal Arnošt

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace