Neboj se být jiný, Osez Etre Differents, Dare To Be Different!

Hned tři evropské jazyky zněly Spáleným Poříčím v prvním březnovém týdnu při česko-francouzské výměně mládeže. Naše Místní akční skupina svatého Jana z Nepomuku hostila ve Spáleném Poříčí 16 mladých lidí z francouzské školy Collège Saint-Pierre z bretaňského města Ploeuc-L’Hermitage, která je naším partnerem v projektech Erasmus+. Společně s dalšími 13 mladými ze Spáleného Poříčí vytvořili mezinárodní tým, který diskutoval na téma lidských práv, společenských hodnot a etických norem.

Nechybělo sportovní odpoledne, přátelský fotbalový match či mezinárodní večer, na který přispěli čeští rodiče tradičními českými pochoutkami.

Ústřední aktivitou bylo v mezinárodní skupině ztvárnit graficky, dramaticky či jakkoli jinak jedno z diskutovaných témat a představit ho veřejně rodičům, prarodičům, zastupitelům a dalším divákům v aule zámku. Úkol to nebyl jednoduchý zejména proto, že jsme my organizátoři důsledně rozdělili děti do skupin tak, aby ti, co spolu běžně pracují, spolu tento týden nepracovali. K jazykovým, grafickým a vyjadřovacím schopnostem tak přibyla potřeba a schopnost sehrát se a spolupracovat s někým cizím.

Překonat nekomfort, jazykovou bariéru a sám sebe se jim podařilo, myslíme, na výbornou: výsledkem bylo 5 dynamických, vtipných nicméně emočně silných scének na téma: stereotypy, rovnost žen a mužů, každý může být hrdinou, odlišnosti a předsudky. Publikum bylo skvělé, nesouhlasným mručením či povzbudivým potleskem reagovalo situačně na děj a závěrečný potlesk nenechal naše statečné účastníky na pochybách, že svůj úkol zvládli opravdu mistrně.


Autor fotografií: Michal Arnošt

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace