Zázemí rozhledny ve Spáleném Poříčí

Předmětem projektu vybudování zázemí rozhledny s občerstvením v objektu bývalého sila v dlouhodobě nevyužívaném průmyslovém areálu Jitony ve Spáleném Poříčí. Výstupem je rozhledna s lezeckou stěnou a herní sestavou. Zajímavými prvky jsou pak zbudované záhony jednak ve formě květnaté louky a a za druhé s ukázkami kulturních plodin využívaných ke krmivářským účelům.

Rozhovor s Lukášem Kvíderou, majitelem

Jaká byla původní motivace na revitalizaci sila? 

V rámci příprav na otevření tohoto areálu jsme chtěli mít k dispozici prolézačky a skákací hrad pro děti. Včleněním rozhledny s lezeckou stěnou a překážkovou drahou do areálu jsme chtěli vytvořit další zajímavé místo, které by bylo k dispozici turistům i místním.

Při pohledu na tyto prostory lze pozorovat vaše úsilí o zachování původního urbanistického plánu. Proč je tento faktor pro vás natolik důležitý?

Původní dispozici sila jsme zachovali primárně kvůli financím, protože náklady na demolici by byly nemalé. Dalším důvodem bylo naše přání novým kostem dát nový háv, instalace hypermoderní rozhledny do prostředí s výrobními halami by nebyla vhodným řešením ani z hlediska estetiky.

Areál bývalé Jitony lze považovat za jediný spálenopoříčský brownfield. Jak dlouho zde působíte?

Do těchto prostor naše firma přesídlila v roce 2013, předtím jsme svou hlavní činnost, prodej krmných směsí, realizovali jako rodinná firma v nedalekých Nezvěsticích. Z hlediska nabídky volnočasových aktivit nabízíme vyžití rodinám, které do Spáleného Poříčí přijedou za turistikou. Nyní je těmto návštěvníkům vedle zámku, špejcharu a mimořádné přírody i náš areál. Sami máme dvě děti a dobře si uvědomujeme, jak je pro rodiče příjemné vypustit ratolesti do prostoru s aktivitami a poté si na chvíli odpočinout u občerstvení.

Jak reagovali místní obyvatelé na přítomnost rozhledny v areálu?

Naše koncepce prostoru pro volnočasové aktivity vedle rozhledny nabízí také lezeckou stěnu s jištěním, překážkovou dráhu a skákací hrad. Místní nás vzali na vědomí s uznáním naší péče o zachování a rozvoj významné plochy v areálu města. Návštěvnost rozhledny, stěny i prolézaček postupně stoupá, mezi hosty jsou turisté i místní obyvatelé, ti by však k nám mohli zavítat častěji.

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace